top of page

לגדל ילדים מאושרים - האם זה אפשרי בכלל?

בשנת החיים הראשונה, מתפתחת הצ'אקרה הראשונה, צ'אקרת הבסיס, ההישרדות, הקיום. צבעה של הצ'אקרה אדום או חום, צבעה של אמא אדמה, והיא מקושרת להזנה, קשר עם האם וצרכים בסיסיים. התינוק זקוק להנקה ולמגע גופני מתמשך, רצוי עם אמו. במילים אחרות- הנקה, נשיאה, שינה.

אם יונח התינוק על גוף אמו לאחר היוולדו, תוך דקות ספורות הוא יבצע תנועות נבירה וינסה להגיע אל שדיה כדי לינוק. ההנקה בונה לתינוק מערכת חיסון יעילה, מערכת עיכול בריאה, מבנה פנים ובעיקר פה ולסת תקינים, מפחיתה את הסיכון להשמנת יתר ולסכרת והיא ללא ספק התזונה הכי מתאימה לתינוק.
אם מניקה תחזור למשקלה מהר יותר, רחמה תתכווץ לגודל הטבעי בזריזות והדימום שאחרי הלידה יסתיים מהר יותר. יש סיכוי נמוך יותר שהיא תלקה בסרטן של מערכת המין הנשית או באוסטאופורוזיס (בריחת סידן).
ההנקה מחזקת את הקשר בין האם והתינוק, מלמדת את האישה לבטוח בגופה ואת התינוק לבטוח באמו.
חלב אם הוא תמיד בטמפרטורה הנכונה, בכמות הנכונה ומכיל את המרכיבים החיוניים והנכונים לתינוק בכל רגע נתון.

נשיאה במנשא היא דרך מצוינת להעניק לתינוק מגע, חום ותנועה. הנשיאה במנשא מרגיעה את התינוק, עוזרת לו להבין את ההבדל בין יום ללילה (בלילה ישנים!), מפחיתה גזים וכאבי בטן, מסייעת בפריקת מתחים ובהתפתחות מערכת העצבים, ומעל לכל, משדרת לתינוק שאינו לבד, וגם לאחר שהגיח מרחם אמו הוא עדין מקבל הגנה ואהבה. 
עד גיל שלושה-ארבעה חודשים, מומלץ להשתמש במנשא אלסטי, בו התינוק שוכב מעורסל, מקופל ובטוח כמו בבטן אמו. לאחר מכן, ניתן להושיב את התינוק כשגבו אל בטנה של האם או לשאתו על הגב, צורה מאוד נוחה שמאפשרת חופש תנועה מקסימלי לאם. כשהתינוק במנשא ניתן לעשות הכל - משטיפת כלים, בישול ונקיון, עד קניות, טיפול בילדים הגדולים, פעילות גופנית וכמובן הנקה.

שינה משותפת מחזקת את בטחונו העצמי של התינוק, הוא חש מוגן ואהוב גם בשנתו. שנתה של האם איכותית יותר כי אינה קמה מהמיטה כדי להניק, לבדוק אם יש צורך להחליף חיתול, האם לתינוק קר מדי או חם מדי, האם יש לו חום, האם הוא חלם חלום רע או בוכה בגלל שהוא שוכב לבדו במיטה חשוכה וקרה...
התינוק מתעורר לעיתים קרובות יותר, מנגנון חיוני שמונע ממנו להיכנס לשינה עמוקה מדי שעלולה לגרום למוות בעריסה. נשימותיה הקצובות של האם ופעימות לבה "מזכירות" לתינוק לנשום וללבו לפעום והקירבה הזאת גם היא מסייעת במניעה של מוות בעריסה.

מבחינה טכנית, מומלץ שהתינוק ישן בין אמו ובין קיר / מעקה. ניתן לקנות מיטה רחבה יותר מהרגיל, לצרף למיטה הזוגית מזרון או מיטת תינוק שמסירים ממנה את הסורגים בצד. כדי למנוע חנק של התינוק, מומלץ לכסותו בשמיכה נפרדת ולהשכיבו על מזרון קשה, עם סדין מתוח היטב וללא כרית.

בעולם שבו האם צריכה לקום בבוקר רעננה ואנרגטית, לינה משפחתית והנקה יעניקו לאם שעות שינה נוספות, בטחון ושמחה.
התינוק יהנה מגירויים מגוונים בעודו במנשא אך יהיה חופשי להירדם בכל עת שירצה. הוא יוכל להתלוות לאמו לכל מקום, כשמזונו זמין לו בכל עת.
יישומם של שלושת העקרונות הבסיסיים הללו פשוט גם בעולם המודרני, הלחוץ והתזזיתי.

bottom of page